Často kladené otázky

Domů / O letenkách / Často kladené dotazy

Kedy sa musím dostaviť na odbavenie?

Kedy je nutné dostaviť sa na odbavenie a informácie o odbavovaní prostredníctvom internetu nájdete tu.

Mám prístup ku svojej letenke on-line?

Áno. Lety pravidelných dopravcov si môžete vyhľadať na www.viewtrip.com. Zadajte svoje meno (bez diakritiky) a rezervačný kód... Aké jednoduché!

Je možné nastúpiť cestu v bode prestupu?

Nie je. Cestujúci je povinný dodržať podmienky tarify - teda aj prvý nástupný bod uvedený na letenke. Ak takto neurobí, letecká spoločnosť môže zrušiť všetky zostávajúce úseky cesty.

Ktorá letenka je tá najvýhodnejšia?

Čo je dobré vedieť, aby Vás zdanlivo najlacnejšia letenka nestála omnoho viac?

Každá letenka má špecifické podmienky:

  • vopred určenú dobu platnosti – napr. 1, 3, 6 mesiacov
  • minimálnu dobu pobytu – napr. „cez víkend“, keď z danej destinácie nesmiete odletieť späť skôr ako v nedeľu, bez ohľadu na to, kedy letíte tam
  • možnosti alebo zákaz akejkoľvek zmeny/storna po vystavení

Ak plánujete predĺžiť si pobyt alebo zmeniť dátum návratu, je dobré vopred vedieť, koľko Vás to bude stáť a či to je vôbec možné. Čím lacnejšia letenka, tým viac obmedzení, to je pochopiteľné!

Prečo musím platiť letiskové poplatky?

Letiskové poplatky (taxy) sú položky, ktoré od cestujúceho vyžadujú všetky letiská. Prečo je cena letenky uvedená bez táx a následne navýšená o taxy? Nie je lepšie mať celkovú cenu? Určite áno, ale bohužiaľ to nie je možné. Letecká spoločnosť alebo agent, ktorý Vám letenku predáva, odvádza príslušným letiskám celú čiastku vybranú na taxách. Tiež nie je možné dopredu určiť presnú výšku, pretože až samotný agent spolu s Vami smeruje Váš let, jeho trasu a počet prestupov, od ktorých sa odvíja výška táx. Ich výška ďalej závisí na aktuálnom menovom kurze. Taxy sú väčšinou vyberané spolu s letenkou, do určitých destinácií priamo na letisku.