ČSA uvoľňujú pravidlá pre používanie elektronických zariadení na palube

28.03.2014
Od nedele 30. marca 2014 majú cestujúci možnosť používať aj počas rolovania, štartu a pristávania všetky malé elektronické zariadenia, ktoré sa dajú bezpečne držať v ruke alebo odložiť do vrecka.

Na začiatku letnej sezóny 2014 uvoľnili České aerolínie pravidlá pre používanie prenosných elektronických zariadení na palubách lietadiel. Od nedele 30. marca 2014 dostali cestujúci možnosť používať počas rozjazdu, štartu a pristávania všetky malé elektronické zariadenia, ktoré sa dajú bezpečne držať v ruke alebo odložiť do vrecka. Podmienkou je prepnutie prístrojov do režimu „Lietadlo/Flight Safe“.

Uvoľnenie pravidiel pre používanie aj počas rolovania, štartu a pristávania na letoch Českých aerolínií sa týka všetkých malých elektornických zariadení, ako sú mobilné telefóny a smartfóny, tablety, čítačky kníh a pod., ktoré sa dajú bezpečne držať v ruke alebo uložiť do vrecka na sedadle. Príslušenstvo prístrojov (napr. slúchadlá) nesmie blokovať uličku lietadla a počas bezpečnostných inštrukcií pred odletom by ich cestujúci nemali používať. Po uzavretí vstupných dverí lietadla musia byť všetky elektronické prístroje prepnuté do módu „Lietadlo“ alebo „Flight Safe“. Staršie zariadenia alebo tie prístroje, ktoré vysielajú a prijímajú elektronický signál a nie sú vybavené aktívnym módom „Lietadlo/Flight Safe,“ musia zostať vypnuté počas celého letu.

Prístroje, ktoré nevysielajú ani neprijímajú elektronický signál (hry, hudobné či DVD prehrávače, fotoaparáty alebo kamery a ďalšie), a ktoré sa dajú bezpečne držať v ruke, môžu cestujúci používať počas celého letu, t. j. vrátane rolovania, vzletu a pristávania.

Pre notebooky sa doteraz platné pravidlá nemenia. Tieto prístroje môžu cestujúci na palube používať až do zatvorenia vstupných dverí do lietadla. Potom musia byť vypnuté a bezpečne uložené do priestoru na príručnú batožinu alebo pod sedadlo. Notebooky sa dajú opäť používať až počas cestovného letu (vo fáze po dokončení vzletu a pred zahájením klesania na pristátie) v režime „Lietadlo/Flight Safe“ alebo s vypnutým zariadením WiFi.

Cestujúci sediaci na sedadlách pri núdzových východoch nesmú používať z bezpečnostných dôvodov žiadne elektronické zariadenia počas rolovania, vzletu alebo pristávania.

„České aerolínie uvoľnením pravidiel pre používanie elektronických zariadení na palubách lietadiel reagujú na zmeny, ktoré na sklonku minulého roka oznámila EASA – Európska agentúra pre bezpečnosť v letectve. České aerolínie sa snažia v tejto oblasti pristupovať proklientsky, uvoľniť maximum pravidiel a nariadení a ponúknuť cestujúcim čo najväčší komfort. Na druhej strane bezpečnosť cestujúcich zostáva pre spoločnosť úplnou prioritou. Nové pravidlá pre používanie elektornických zariadení, ktoré České aerolínie zavádzajú, odpovedajú svojím rozsahom štandardom, ktoré postupne aplikujú aj ostatní leteckí dopravcovia v Európe,“ doplnil Martin Štolba, výkonný riaditeľ Českých aerolínií pre prevádzku.