Orbix

O letenkách


ELEKTRONICKÁ LETENKA

Všade tam, kde je to možné, musia letecké spoločnosti vystavovať elektronické letenky (tzv. Etix). Vďaka elektronickým letenkám môžu dopravcovia znižovať svoje náklady a tým i ceny leteniek. Pre cestujúcich majú elektronické letenky i ďalšie výhody – elektronickú letenku nie je potrebné vyzdvihnúť, obdržíte ju jednoducho na email.

Vďaka tomu ju nemôžete ani stratiť alebo zabudnúť, na check-ine k odbaveniu stačí povedať meno, preukázať sa cestovným pasom alebo povedať obsluhe rezervačný kód letenky. Pokiaľ však vystavenie elektronickej letenky nie je možné, vystavíme papierovú letenku, ktorú doručíme kuriérnou službou. Papierové letenky si cestujúci môžu vyzdvihnúť tiež na jednej z našich pobočiek na letisku v Prahe Ruzyni.

Orbix zaistí i tzv. Predplatenú letenku (PTA), ktorá bude pripravená k vyzdvihnutiu na ľubovolnom letisku v zahraničí. Takéto riešenie je výhodné predovšetkým v prípadoch, kedy dopravca vystavuje stále len papierové letenky a cestujúcemu sme letenku nemohli doručiť v SR.

Elektronická letenka, ktorú po jej vystavení obdržíte na email, by mohla byť kvôli množstve zobrazených informácií mätúca, hlavne pre tých, ktorí leteckú dopravu nevyužívajú príliš často. Preto sme pre vás pripravili návod, ako informácie z elektronickej letenky čítať.

Ako sa orientovať vo Vašom itinerári?

Tu nájdete podrobný popis letu (100 kB)

Podrobný rozpis rezervácie, dobu letu a čekania na prestup môžete zistiť na www.checkmytrip.com

  • zabudli ste čas príletu?
  • je úsek na čakacej listine už potvrdený?
  • aké je práve počasie v cieľovej oblasti?

Zadajte prosím svoje meno a rezervačný kód. …ako jednoduché!

Ktorá letenka je tá najvýhodnejšia?

Čo je dobré vedieť, aby Vás zdanlivo najlacnejšia letenka nestála omnoho viac?

Každá letenka má špecifické podmienky ako:

  • dopredu určenú dobu platnosti – napr. 1, 3, 6 mesiacov.
  • minimálnu dobu pobytu – „cez víkend“, kedy z danej destinácie nesmiete odletieť späť skôr než v nedeľu, bez ohľadu na to, kedy letíte tam.
  • možnosti či zákaz akejkoľvek zmeny/storna po vystavení.

Ak si plánujete pobyt predĺžiť alebo zmeniť dátum návratu, je dobré vedieť dopredu, koľko Vás to bude stáť a či je to vôbec možné. Čím lacnejšia letenka, tím viac reštrikcií, to je pochopiteľné!

Prečo musím platiť letiskové poplatky?

Letiskové poplatky (taxy) sú čiastky, ktoré vyžadujú od cestujúceho všetky letiská. Prečo je cena letenky uvedená bez táx a následne pripočítaná? Nie je lepšie mať cenu celkovú? Určite ano, ale bohužiaľ to nie je možné. Letecká spoločnosť alebo agent, ktorý vám letenku predáva, odvádza celú čiastku vybranú na taxách príslušným letiskám. Nie je tiež možné dopredu určiť presnú výšku, pretože až samotný agent spolu s Vami smeruje Váš let, jeho trasu a počet prestupov, od ktorých sa výška táx odvíja. Jej výška rovnako závisí na aktuálnom kurze meny. Väčšinou sú vyberané spolu s letenkou, u vybraných destinácií priamo na letisku.